Държавата е виновна за масовата смърт на 1 октомври 2014 г. в завод „Миджур” в Горни Лом. В това е убеден бащата на загиналия при взрива 26-годишен Михаил Димитров – Димитър Димитров.
„За мен държавата носи най-голямата вина за смъртта на сина ми и на останалите 14 човека. Държавата е позволила у нас да се внесе оръжие, защото мините са оръжие, то да се складира и впоследствие да се случи това, което стана. Обявиха имената на четирима души. Това се било доказало в разследването. За мен години наред тук е действала организирана престъпна група, която е внасяла у нас оръжие, абсолютно незаконно. Има си специална международна конвенция по тази тема, но и разследващите и съда се правят, че такъв докумант няма”, коментира още Димитров.
Лично той не е завел дело, с което да търси обезщетение за смъртта на детето си. Посъветван от адвокатите си Димитров ще изчака края на наказателния съдебен процес. Сега Митко се надява поркуратурата във Видин да изпипа обвинителния акт и той да издържи в съда.
“Видекс” не е разполагала с лиценз за трансфер на оръжия след 24 януари 2013 г., а имат само за боеприпаси с двойна употреба. Мините по всички официални класификации са оръжия, стана ясно преди време.
„Хванаха един турчин с два пистолета и му заведоха дело за контрабанда на оръжие. Ами тия хора на практика са чисти контрабандисти, а никой не ги закачаше години наред”, коментира още почерненият баща.
Междувременно председателят на национално сдружение „Екогласност” инж. Петър Пенчев оповести преди месеци, че на 30 октомври 2014 г. проф. Валери Митков е регистрирал ново дружество – “Видекс Инженеринг” ЕАД, което на 8 януари 2015 г. се прехвърля изцяло като собственост с 2.8 млн. лв. капитал на офшорна компания. Останалата част от огромния си капитал прехвърля на снахата и съпругата си, най-вероятно за да избегне изплащането на обезщетенията на близките на загиналите във фаталния инцидент.
На роднините им се полагат обезщетения от фирмата, в която са работили загиналите.Сумата, която може да бъде присъдена в такава ситуация е 200 000 лв. Един загинал може да има няколко наследници и обезщетение трябва да бъде присъдено на всеки един от тях, смятат юристи. Напълно възможно е, докато бъдат предявени исковете и още повече – докато се стигне до съдебно решение, “Видекс” вече да бъде обявена в несъстоятелност.
Част от наследниците на загиналите вече са завели съдебни искове за обезщетения, но съдът все още не се е произнесъл. Всички дела се водят срещу държавата, а общият размер на исковете на три от фамилиите е 1 350 000 лв.
Обезщетение от 500 000 лв. от МВР и министерството на отбраната е поискала майката на 39-годишния Цветан Михайлов. Иск за 350 000 лв. срещу МВР, министерството на икономиката и от правителството са подали и наследниците на 57-годишния Петър Петров. Исковете са предявени въз основа на закона за отговорността на държавата.
Застрахователно дружество вече е изплатило общо около 800 000 лв. обезщетения за загиналите при взривовете край Горни Лом, установи наша проверка.
Обезщетението по застраховката “Трудова злополука“, сключена в компанията за всеки от четиринадесетте загинали, е в размер на 84 брутни месечни работни заплати.
„Няма да се откажа да търся истината за смъртта на детето си. За мен обезщетението не е най-важното, но със сигурност ако се наложи ще стигнем и до международните съдилища. Те ще присъдят обезщетения, но ще го платят всички, дори и вие, а не лично прокурорът, следователят или този, който си е затварял очите и е позволявал години наред една престъпна група от хора с власт да нарушават законите на страната и международните закони”, казва Димитър Димитров, бащата на останалия вечно на 26 години Михаил.
Коментари