Сделки с имоти на фиктивни цени са ощетявали бюджета с по 400 млн. лв. средногодишно по време на строителния бум, сочи анализ на Националната агенция за приходите (НАП). Затова от приходното ведомство напомнят на своите клиенти, че данъчните имат право да поискат обявяването на подобни сделки за недействителни и вече го правят.
Анализ на риска от неспазването на законодателството, свързан с неотчитане на приходите от строителство на нови сгради и тяхната продажба от строители и инвеститори, е показал риск при 8016 строители и инвеститори, които представляват 63% от всички проверени участници на този пазар.
Анализът на данъчните сочи, че в по-голямата част от случаите строителите и инвеститорите умишлено не са спазвали данъчното и осигурително законодателството. Според данните, 35% от установения размер на щетата се дължи на целенасочени действия за укриване на данъци – недокументирани разходи за труд и материали, а работните заплати на строителните работници не се отчитат в реалните им размери и други.
В същото време данъчните са изчислили, че средно на година бюджетът търпи 43 млн. лв. щети от продажбата на имоти под себестойността им.
За да се намали проявлението на риска за неотчитане на приходите от строители и инвеститори на нови сгради, през 2013 и 2014 г. НАП възложи 281 ревизии на рискови лица. Установените допълнителни задължения на 246 строители и инвеститори са в размер на 33 млн. лв., като по-голямата част от тях – 68%, са по Закона за ДДС.
Анализът показва обаче, че контролните действия не са оказали съществено влияние на нарушителите, а броят им намалява главно заради свиването на дейността и отпадането на част от фирмите от пазара. Затова НАП предупреждава, че и през 2015 г. ревизиите ще продължат.
Коментари