Нов общностен център отвори врати днес във Враца. Той бе изграден по проект „СТИМУЛ – социални, трайно интегрирани, местни услуги за личността” на община Враца. В него ще се предоставят социални услуги на деца от 0 до 7 години и техните семейства. Финансиран е по проект за социално включване от Световната банка, съгласно споразумение за финансиране между министерствота на труда и социалната политика и община Враца. Стойността му е малко над 1 милион лева, като от тях 955 000 лева са от социалното министерство, а съфинансирането от общинския бюджет е близо 60 000 лева.
„Използвам това тържествено откриване, за да благодаря на министерството на труда и социалната политика и на фирмите, които осъществиха строителните дейности и превърнаха тази сграда в уютно и спокойно място за децата от целевите групи. Искам да пожелая успех на педагогическата колегия, на медицинските специалисти – да постигнат очакваните резултати, поставени в проекта, като един устойчив модел на социална местна политика!”, каза кметът инж. Николай Иванов.
На церемонията присъстваха заместник-министърът на труда и социалната политика Спаска Петрова, заместник областният управител Иван Даков, и.д. председателят на общинския съвет Златка Карамелска, началникът на отдел в регионалния инспекторат по образование Митонка Червеняшка, кандидати за народни представители и граждани.
„Радвам се, че съм тук сред вас, за да дадем заедно старта на новата социална услуга в община Враца. Искам да подчертая доброто сътрудничество между екипа на МТСП и община Враца в реализирането на проекти със социална значимост. Убедена съм, че този център ще бъде един от ярките примери не само за добро сътрудничество между институции, държавни и местни власти, но и за предоставяне на услуги и подкрепа за децата и семействата им”, подчерта зам.-министър Спаска Петрова.
От 13 август до днес в общностния център бе предоставяна първата социална услуга – „Допълнителна подготовка за равен старт в училище”. Създадена бе група за лятно училище на 14 деца, на които предстои постъпване в първи клас. Посещавайки лятното училище, децата имаха възможност да доразвият или съхранят придобитите когнитивни и социални умения преди да постъпят в училище. Основните дейности целяха преодоляване на затруднения в изучаването на български език, по-успешно адаптиране към училищната среда и мотивиране на родителите децата им да имат равен старт при постъпване в училище. За успешното завършване днес малчуганите получиха грамоти, които им бяха връчени лично от кмета инж. Николай Иванов. Водосвет за здравето на всички присъстващи отслужи свещеник Николай Костадинов.
Проектът е финансиран по проекта за социално включване от МБВР (Световна банка), съгласно споразумение за финансиране между МТСП и община Враца.
Услугите, които ще се предоставят по проекта, са: „Формиране и развитие на родителски умения“, „Ранна интервенция на уврежданията чрез създаване на Център за ранна интервенция на уврежданията“, „Семейно консултиране и подкрепа“, „Здравна консултация за деца“, “Интеграция на децата в детските градини и предучилищните групи/класове“, „Мониторинг на готовността за обучение“, „Индивидуална педагогическа подкрепа за деца с увреждания“, „Допълнителна подготовка за равен старт в училище“, „Семеен център“, „Намаление на таксата за детска ясла и детска градина“.
За децата е осигурен транспорт от дома до общностния център и обратно,
предоставен от СНЦ „Зорница“ във Враца. Осигурено е и трикратно кетърингово хранене, съобразено с нормативните изисквания за здравословно хранене на децата и учениците. Храната се приготвя и доставя от врачанската фирма „МАК 06“.
Всички учебни помагала и пособия са осигурени със средства от бюджета на
проекта.
В периода септември – октомври предстои стартиране на още три услуги:
Здравна консултация за деца; Интеграция на децата в детски градини и предучилищните групи и класове; Ранна интервенция на уврежданията чрез създаване на Център за ранна интервенция на уврежданията.
Със средства на проекта ще бъде закупен 20-местен автобус с рампа за деца с увреждания, който ще осъществява безплатен транспорт за потребителите на услугите и чрез който екипите от консултанти ще имат възможност за мобилна работа в домовете във всички населени места на община Враца. Проектът ще приключи на 30 септември 2015 г., след което община Враца предвижда осигуряване на устойчивост, чрез разкриване на услугата „Център за социална рехабилитация и интеграция“ с делегирана от държавата дейност.
Коментари