Община Борован завърши дейностите по 3 проекта към ПУДООС.
За поредна година общинска администрация, ЦДГ ”Тошка Петрова” с филиал в село Нивянин и ОУ ”Св.св Кирил и Методий” в село Добролево са одобрени с малки проекти по националната кампания „Чиста околна среда”.
В село Борован бе изградена нова оборудвана детска площадка и зона за отдих с пейки, цветя, иглолистна и широколистна растителност. Монтирани са 10 нови пейки, една пързалка, една двойна люлка и една карбалка, обезопасени с гумена настилка, за по голяма безопасност на играещите деца. Тревната настилка е обогатена с райграс. Площадката е изградена в населен с много деца квартал в селото. Така малчуганите ще имат приятно място за игра, близо до домовете им. Oбщата стойност на проекта е 9898 лева.
Проектът в детските градини на тема „Играя, уча и спортувам в зелена и чиста среда” на ЦДГ „Тошка Петрова” в Борован с филиал в село Нивянин предоставя възможността за усвояване на знания и поведение за природосъобразен начин на живот от децата, посредством редица игрови, трудови и учебни дейности, осъществявани на открито в двора на детската градина. Основните цели на проекта са опазване здравето и живота на децата и формиране на навици и отношение към природата от най-ранна детска възраст и желание за опазване на околната среда от деца и възрастни. По проекта са закупени детски книги, детски градински инструменти, възстановена е зоната за отдих и игра, създаден е кът „Училище на открито”, който е залесен, затревен и зацветен. Общата стойност на проекта е 4568.10 лева.
В училището в село Добролево са проведени обучителни ситуации на открито по образователните направления „Роден край” и „Опазване на природата”. Общата стойност на проекта е 4 825.10 лева.
Проектът включва още почистване на зелените площи в двора на учебното заведение, залесяване и зацветяване на части от дворното пространство, закупуване на пейки и кошчета за отпадъци, освежаване и ремонт на съоръженията в учебното заведение, създаване на цветни кътове. На територията на училището е обособена самостоятелна стая в типично битов стил, в която учениците да се запознават с българските народни обичаи. В стаята има автентична бебешка люлка, малки трикраки столчета, истински върбов плет и много домакинска посуда, каквато са ползвали местните жители. Създадено е табло с множество снимки на учениците в процеса на реализацията на проекта. Дърветата в двора са осеяни с множество къщички за птици, а децата обещават да се грижат за тях и да ги хранят в студените месеци. Обособената зона за отдих и провеждане на занимания на открито е приятно място за почивка на децата в междучасието заобиколени от много малки иглолистни насаждения.
Коментари