Дървените обшивки на легендарния плаващ музей – параход „Радецки“, прогниха и трябва да да бъдат сменени. Министерството на културата обяви дарителска кампания за осигуряване на чамов материал, от който да бъдат изработени нови пейки, стъпала и парапети, съобщава БНТ. Корабът – светиня вече е хвърлил котва за зимата, но е отворен за посетители.
Антон Руинов от Козлодуй беше довел двегодишната си внучка. Той разказа, че е участвал в първата дарителска акция за реставрация на кораба през 1966 година. „Бяхме ученици и събирахме железа от ТКЗ-то, от разни котли. Наградиха ни и отидохме с кораба до Виена“, разказва Руинов.
На шлепа, който служи като зимен пристан, в момента се извършват ремонти, които също са дарение. Корабът е технически изправен. Минал е на преглед в ДИК, но дървената му част е в окаяно състояние.
„Корабът вози до 100 човека. Трябва да се подменят стъпалата, защото се клатят, а от парапетите може да се забият трески в ръцете на хората“, каза пред камерата на националната телевизия главният механик Румен Стефанов.
Австрийският параход „Радецки“ е построен през 1851 г. в Будапеща. На 29 май 1876 г. четата на Христо Ботев завладява парахода и го принуждава да спре на българския бряг при с. Козлодуй, откъдето се насочва към Врачанския Балкан, за да се бие за свободата на България. През 1966 г. е построено копие на легендарния параход със средства, събрани от 1 200 000 български деца. Пуснат е на вода през 1966 г. в памет на 90-годишнината от гибелта на Ботев. От 1982 г. корабът е със статут на национален музей.
Първите дарения за ремонта започнаха да постъпват. Общо трябва да се съберат 8300 лева.
Коментари